Bezpieczniej z Sierakowicką Jedynką – 21 listopada 2024 roku

Czwartek, 21 listopada 2024 roku to dla Stowarzyszenia Sierakowicka Jedynka data szczególna. Tego dnia otworzyliśmy oficjalnie ogólnodostępne miasteczko ruchu drogowego w Sierakowicach.

Znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach, tuż obok Orlika, placu zabaw i boiska do siatkówki plażowej.

Miasteczko jest obiektem otwartym dla wszystkich – zostało usytuowane na byłym asfaltowym boisku o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Wytyczony został układ dróg farbami drogowymi, zaś oznaczenie pionowe wykonane zostało w technologii drogowej z materiałów wysokiej jakości z niezbędnymi certyfikatami. Dodatkowo zakupiono sygnalizację świetlną wraz z ruchomymi rogatkami kolejowymi, by móc symulować konieczność zatrzymania się przed przejazdem kolejowym. Sygnalizatory są wyposażone w zasilanie akumulatorowe pozwalające na kilkadziesiąt godzin ciągłej pracy i będą udostępniane w określonych terminach lub po zgłoszeniu (np. dla grup zorganizowanych) w sekretariacie SP1. Położono nowa instalację elektryczną, maszty oświetleniowe oraz system monitoringu wizyjnego.

Wokół miasteczka posadowiono ławeczki, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne i edukacyjne – z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dodatkowo wyremontowano i wyposażono salę do edukacji BRD – prócz oświetlania czy umeblowania postawiono na farby magnetyczne do układów drogowych, tablice ze znakami drogowymi oraz zainwestowano w technologię cyfrową: zakupiono iPada oraz moduł AppleTV do rzutowania ekranu oraz zakupiono trzyletnią licencję na oprogramowanie do edukacji, testowania oraz egzaminowania szkolących się na kartę rowerową. Umożliwia ono m.in. samodzielną edukację uczniów w domu za pomocą swoich smart fonów, tabletów czy komputerów.

System jest bardzo zbliżony do formuły egzaminów państwowych na prawo jazdy. Za jego pomocą można również organizować konkursy z wiedzy o przepisach ruchu drogowego jak i np. udzielaniu pierwszej pomocy.

W ramach projektu zorganizowano też Szkolny Dzień Bezpieczeństwa. 21 listopada ponad 850 osób z naszej szkolnej społeczności wzięło udział w różnorakich działaniach:

– najmłodsi (przedszkolaki i zerówkowicze) uczyli się zasad bezpiecznej zabawy na sali gimnastycznej (były m.in. dmuchańce oraz każdy otrzymał odblaski z wyjaśnieniem czemu służą),

– uczniowie klas 1-3 obejrzeli spektakl profilaktyczny o bezpieczeństwie na drodze i chodniku w wykonaniu Teatru Rozmaitości GWITAJCIE ze Szczecina – podziękowania dla wójta Gminy Sierakowic pana dr Mirosława Kuczkowskiego za sfinansowanie tego punktu dnia,

– uczniowie klas 4-6 przeszli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zrealizowane przez zawodowych ratowników,

– uczniowie klas 7-8 uczestniczyli zaś w Gali podsumowującej nasz projekt, podczas której wręczono nagrody kilkudziesięciu osobom – autorom prac plastycznych i filmowych dotyczący bezpieczeństwa na drodze, w Internecie czy w zakresie wyłudzeń „na wnuczka” czy na „policjanta”.

W gali wzięli udział zaproszeni goście – władze Gminy Sierakowice, Policji, dyrektorzy szkół – a w szczególności Właściciele Firm, które nam – jako stowarzyszeniu – zaufały, przekazując środki na realizację naszej inicjatywy. Z dobrym słowem przybyli również duchowni – z proboszczem parafii p.w. św. Marcina na czele.

Nie obyło się bez elementów artystycznych – krótki, ale treściwy program pokazał zespół taneczny klasy 2d przygotowany przez jej wychowawczynię – panią Kasię Kuczkowską.

W ramach projektu będą realizowane jeszcze kolejne działania – w tym debaty społeczne traktujące o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, cyfrowym, finansowym oraz zagrożeniami przed wyłudzeniami, nieuczciwymi praktykami czy kradzieżami danych osobowych. Będziemy o nich informować.

Realizacja projektu pt. „Bezpieczniej z Sierakowicką Jedynką” była efektem społecznego projektu koordynowanego przez nasze Stowarzyszenie dzięki środkom rządowym w ramach programu „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” koordynowanym przez Pomorski Urząd Wojewódzki,  środkom Samorządu Gminy Sierakowice, środkom Rady Rodziców i Rady Szkoły nr 1 (w tym wpłat celowych Rodziców uczniów SP1) oraz Firm z Sierakowic: BAT – Składy Budowlane, GOSZ – Ubojnie Drobiu, LIS – Przetwórstwo Mięsne, CHOMS – Farby i wykończenia, MAX-Profit Ubezpieczenia, Beniamin Reclaf Wulkanizacja i LUARKO – Ubezpieczenia.

Uważamy, że nasz projekt się nie kończy. Chcemy, żeby był początkiem nowego etapu budowania świadomości bezpieczeństwa – wierzymy bowiem, że im jesteśmy bardziej świadomi zagrożeń, tym bezpieczniejsi jesteśmy.

Działajmy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa wszystkich pokoleń.