SieMa Pomysł!

SieMA Pomysł!
Sześciomiesięczna inicjatywa młodzieży zamieszkującej Gminę Sierakowice rozpoczęła się 01.09.2022 r., a zakończyła 31.04.2023 r. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sierakowicach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach otrzymali grant (działając pod skrzydłami Stowarzyszenia Sierakowicka Jedynka) z Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której siedziba znajduje się w Warszawie. Niedawno program został przejęty przez Fundację Crivis Polonus. Celem Programu RS jest stworzenie dla młodzieży z obszarów wiejskich możliwości rozwoju.

– Przez okres sześciu miesięcy konkretnie podziałaliśmy! Dwa murale w szkołach podstawowych, studio nagrań w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach oraz wielka impreza SieMA Piknik! Wszystko to była cudna przygoda, dla nas młodych naprawdę wielka sprawa, ktoś w nas uwierzył, dał szansę na rozwój i samodzielne, niezależne działanie – mówi Dominika Płotka, młodzieżowa koordynatorka projektu.
Murale w szkołach młodzi w całości wykonali sami. Jedyne co uzyskali od dorosłych to zgoda na działanie. Malowniczy projekt, zakupy w firmach Mrówka, Bat i Koszałka oraz wykonanie – to wszystko ich sprawka. Pierwszy malunek powstał w sali komputerowej w 3 dni i był inspirowany grą Mario – ściana miała 3 x 6 m. Kolejny mural zmalowali w stołówce na ścianie 3 x 11 m już w dwa dni! Inspiracją było zdrowe żywienie (Szkoła Promująca Zdrowie), którym w szkole zajmuje się pani Anita Węsierska.
Studio nagrań również nie poszło najgorzej. Młodzież dla młodzieży! Nagrywanie dźwięku, mix, mastering, jak zaprojektować i stworzyć płytę – tego się dowiedzieli. Młodzi ogłosili, że poszukują marzycieli, amatorskich muzyków, którzy chcieliby nagrać swój utwór w studiu, na co młodzież odpowiedziała niezwykle licznie. Nawet grupa projektu „SieMA Pomysł!” nagrała własne wykonanie, taki właściwie cover piosenki „Nie mówimy o Brunie” z filmu „Nasze magiczne Encanto”. Tak właśnie powstała płyta, na której znalazło się 20 najlepszych utworów!
Od razu po jej wydaniu uczestnicy projektu zabrali się za organizację „SieMA Pikniku!”, podczas którego odbyła się charytatywna zbiórka na rzecz Kartuskiego Hospicjum. Atrakcji było naprawdę wiele – od symulatorów jazdy i dachowania samochodem po nowo otwarty plac zabaw, strefę gastronomiczną oraz występy utalentowanej młodzieży nagranej w studiu, a także Zespołu Wyjdzie w Praniu, który przyjechał do nas aż z Poznania! We współpracy z sierakowickim GOK-iem oraz BAT-em młodzi zebrali 23 388,83 zł + 2,10 € dla Hospicjum w Kartuzach!!! Jest to kwota prawie trzykrotnie większa od tej z ubiegłego roku.
Takie działania niezwykle rozwinęły młodzież, dały im więcej wiary w siebie, nauczyły pokonywać przeciwności i działać samodzielnie, jak wspólnie uznali.
Życzymy zatem powodzenia w dalszych działaniach!
fot. SieMA Pomysł, Elwira Cyman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *